Vrechova kuča lutajuča: MB Sprinter 308D - Helmut

Garaža za vse nesubaruje
Odgovori
Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Prispevki: 1161
Kraj: Ausard, WS
Kontakt:

Re: Vrechova kuča lutajuča: MB Sprinter 308D - Helmut

Odgovor Avtor: vrecha » 29. Avgust 2019, 20:59

Kratek časovni skok v aktualnost (nazaj se še vrnemo).
Pred kratkim me je klemz navdušil, da sem se končno spravil narediti mizico na zadnjih vratih. Saj ideja, da se to naredi, je bila nekje v ozadju že od vsega začetka, vseeno pa se kar nisem in nisem lotil. Raztegljivi dizanj, ki sem ga videl pri klemzu, pa je bil tisto tapravo.

Torej sunit idejo, popraskat po skladišču za deli, ki bi jih lahko uporabil in zakurblat mašince ... https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 663817.jpg Sestavni deli na kupu, pripravljeni na montažo. https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 663818.jpg Spet profil party, kaj pa drugega (tega bo še dosti v tem threadu ... :reli ).
Glede pritrjevanja zložene mizice sem pretresel kar nekaj idej, od magnetov, raznih klipsnov kot tudi do najenostavnejših vezav z gumjastimi vrvicami, na koncu pa sem vseeno porabil tele zadeve (ne vem kako se uradno reče, gre za isto stvar kot na kolesu, ko os pritrdiš na vilice). Ok funkcionalno. https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 663819.jpg Sledil je prvi praktični preizkus čez vikend. https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 663820.jpg Zadeva opravlja svojo funkcijo, kava je bila dobra, kaj še češ ... https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 663821.jpg Živela hipsteriada pa to. Aja, to niti ne.
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1862
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 30. Avgust 2019, 07:23

vrecha napisal/-a:
29. Avgust 2019, 20:59
Živela hipsteriada pa to. Aja, to niti ne.
Ah, vsakmu svoje. Vsi skupaj pa vsaj toliko, da si ravno ne hodimo srat na žar.
"I drive a Rolls Royce, 'cause it's good for my voice" ...
"But you won't fool the children of the revolution"

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 4882
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 30. Avgust 2019, 08:19

Ah, cela zmaga :thup
Stroji vidim da so konkretni 8-) Znanja pa tudi dost, da porata takale luštna mizica :thup
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba
Prispevki: 5192
Kraj: Čeče - Hrastnik

Odgovor Avtor: klemz » 30. Avgust 2019, 09:17

Huda izvedba mizce. Se imas kej teh profilov?

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 30. Avgust 2019, 11:32

Stroji vidim da so konkretni ...
Ni CNC, gre počasi, se da pa marsikaj izdelati. Znanje se vstrajno nabira, gotovo pa bodo še dolgo tele mašince zmogle mnogo več, kot bom znal sam iz njih potegnit. Ampak je pa super, glede na to, kako sem včasih izdeloval kakšne kose (ter iskal strugarje za vsako malenkost).
Se imas kej teh profilov?
Zaloga, namenjena na odpad, počasi kopni, kakšnih deset komadov po cca meter še imam, daljše sem pa vse porabil, sem jih moral že par kupiti. Saj koneckoncev sami profili niso tako zelo dragi, največ se prišpara, če uspeš improvizirati s spojnimi elementi.
I'm just a soul who's intentions are good, oh Lord, please don't let me be misunderstood ...

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: klemz » 30. Avgust 2019, 11:35

Se morva kej dobit, da pogledam v živo. Imam neki idej za svojo kozo sam nevem kako nej izvedem, da bo čim lažje vse skupaj.

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 30. Avgust 2019, 14:09

Z veseljem, v Lj med tednom, če prej ne pa na overland srečanju?

Uporabniški avatar
klemz
Član Subaru kluba

Odgovor Avtor: klemz » 30. Avgust 2019, 14:18

Sej res. Sem ze pozabil, da je se tole letos.

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 30. Avgust 2019, 15:47

Tipični hipsterski odgovor. :twisted:

;P

aleks
Uporabnik foruma
Prispevki: 1862
Kraj: Ravno Brdo

Odgovor Avtor: aleks » 05. September 2019, 11:50

vrecha napisal/-a:
30. Avgust 2019, 15:47
Tipični hipsterski odgovor. :twisted:

;P
Moj weltanblick pomoje predatira hipsteriado, sem že v takih letih. :haha Bi se me hipsteriada odrekla ... preveč konservativen, pa to. Včasih pač nismo čofotali, ker smo bili vsi do vratu v dreku.
"I drive a Rolls Royce, 'cause it's good for my voice" ...
"But you won't fool the children of the revolution"

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 09. September 2019, 22:29

Včasih pač nismo čofotali, ker smo bili vsi do vratu v dreku.
Točno tako, dobro povedano.
"But you try and tell the young people today that… and they won't believe ya ... "

:smey

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 12. September 2019, 20:21

Gremo nazaj, kolikor dopušča spomin in borni arhiv fotk ...

Po WS-Mauri-[Alg] tripu je torej padla odločitev, da kombi obdrživa. Že na poti nazaj sva naročila set gum (BFG AT 235/75/15) ter še par malenkosti.

Ena prvih predelav pa je bila električna napeljava. Potrebno je bilo najti kompromis ter v čimvečji meri porabiti že obstoječo napeljavo (ki ni bila slabo izvedena), priključiti sončne celice ter nove porabnike in predvsem zadevo narediti tako, da bo varno ter da se bo dalo na nak logičen način dograjevati in spremijati, če bo potrebno.

Tako zgleda kontrolni in razdelilni del, pod njim je drugi aku z močnostnimi varovalkami, iz voznikovega sedeža je dosegljivo tudi močnostno stikalo, s katerim lahko oba akuja vzporedno povežeš, če je potreba. https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 683003.jpg
Spajanje stare in nove paradigme napeljave ima v kombinaciji z mojim amaterizmom seveda za posledico kakšno žičnato pletenino ... https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 683000.jpg ... ki pa je skrita v dozo (vsaj to). Pa žice sem tudi označeval s skoraj religiozno vestnostjo.

V "dnevni sobi" je dostopna manjša elektro omara, katere stranica služi kot kontrolni pult. Razporeditev in namen stikal se je od takrat že malo spremenil in se še bo. https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 683001.jpg
Elektro načrta nisem risal, sem pa kot že rečeno brezkompromisno označeval vodnike. Pa vse je na varovalkah, kot se spodobi. https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 683002.jpg
Moram reči, da sem z narejenim še sedaj, po dveh letih uporabe, zelo zadovoljen. Dalo bi se zadevo narediti bolj kompaktno, dalo bi se kaj poenostaviti, a v splošnem je kar ok.

Uporabniški avatar
BackW00d
Član Subaru kluba
Prispevki: 4882
Kraj: Trbowle

Odgovor Avtor: BackW00d » 13. September 2019, 09:30

Omarica je pa huuuge! :)

Tole je kr konkretno porihtan. Jaz nebi tolk kompliciral, ziher ne :D

Torej imaš opcijo 220V + 12V + polnjenje preko sonca + polnjenje preko alternatorja?
Imaš poleg akumulatorja v motornem prostoru še kje kak akumulator skrit ?
Sometimes life goes sideways. That's where the fun begins....

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 13. September 2019, 09:56

Omarica je tudi prišla iz reciklaže, tako da nisem imel izbire ... pol manjša bi bila čisto ok.

V motornem prostoru je štartni aku (75Ah), ki je namenjen le temu delu.
Pod razdelilnim delom je še en AGM aku 130Ah, ki skrbi za porabnike v bivalnem prostoru. Napaja se, odkar so sončne celice (120W), izključno s tem. Pred tem sem ga polnil tako, da sem med vožnjo ročno vklopil stikalo, ki oba akuja veže vzporedno ter pred ustavitvijo motorja stikalo odklopil (presenetljivo, kako se tega sčasoma navadiš in preprosto ne pozabiš). Tako sem imel narejeno tudi v Scottie, ki ni imela sončnih celic.
Sedaj ostaja možnost vzporedne vezave le kot opcija, če bi kdaj rabil (celice crknejo, štartni aku odpove ...). Povezava je iz 35mm^2 kablov ter starega navtičnega stikala, ki gotovo zdrži vsaj 200A.

Uporabniški avatar
vrecha
Uporabnik foruma
Kontakt:

Odgovor Avtor: vrecha » 02. Oktober 2019, 11:30

Ker sem ravno zamenjal dve gumi za novi, morda beseda ali dve o tem ...

BFG AT so moja izbira zadnjih 12 let, vozil sem jih prvo na Toyoti KZJ95, nato na Scottie in po minimalnem oklevanju sem z njimi opremil tudi Helmuta. Nekoliko manjšo dimenzijo seveda, 235/75/15 so največje, ki jih lahko spraviš gor brez predelav kolotekov.

Vzdržljivost prve verzije teh gum je bila na meji verjetnega. Na 95ki v dveh letih tako nisem uspel kaj drugega kot za kakšen mm obrusiti profila - ob prodaji so bile kot nove.
Na Scottie sem do konca zvozil set gum: štiri leta in pol, cca 120 kkm, ekspedicije do Rdečega morja, potem prva WS in nato leto in pol Zahodne Afrike - gume so bile po tem dejansko popolnoma na koncu.
Kolega prav tako na HDJ80 jih je letos menjal: po devetih letih, okoli 150 kkm ter z malo bolj umirjenimi potovanji od Islandije do turškega Kurdistana, so bile njegove gume enakomerno obrabljene, a še vedno čisto normalno vozne, več kot 6 mm profila.

Če je to tisto, kar iščeš in lahko živiš s slabostmi (spodaj), potem je cena cca 180 EUR na gumo v resnici poceni.

Vzdržljivost te prve verzije BFG AT gum je imela svojo temno stran: vsi uporabniki vemo, da so bile za po snegu zelo dobre le prvo zimo, potem pa precej podpovprečne (tudi v primerjavi z ostalimi "celoletnimi" gumami). Malenkost močnejše zaviranje na mokri podlagi je pomenilo drsalnico, uporabniki smo se navadili na vzdrževanje dolgih (v resnici priporočenih :-) ) varnostnih razdalj. Gume so v enem letu postale trde "kot kamen". Kar je imelo določene prednosti pri specialnih namenih uporabe in mnoge slabosti pri normalni uporabi.

Ob kupovanju gum za Helmuta je bila na voljo nova mk2 verzija te gume: BFG AT T/A KO2 - menda tišja, varčnejša, z boljšim oprijemom na mokrem itd.
Seveda sem zagrizel.

Glede glasnosti in varčnosti ne morem komentirati, ker nimam na kaj primerjati, glede oprijema pa vsekakor drži. KO2 se tudi po dveh letih in pol neverjetno dobro držijo ceste. Nekaj ključno drugačnega je v masi. To se vidi tudi po obrabi. V povprečju 2 mm na leto (kar znese cca 30 kkm, ena WS in dve Velebitiadi, Bosniadi ipd ter dosti kolovozov na redni bazi). Prav tako se za razliko od stare mk1 verzije vidi, da vožnja po ostrem kamenju hitreje trga profil:
https://s9.mojalbum.com/17370239_182394 ... 709450.jpg
Pravkar sem zamenjal dve gumi za novi. Na eni se je zgodilo, da je postala porozna po celotni sredini tekalne površine, okoli šiva. Verjetno je k temu ključno prispeval bedak, ki mi je gume letos spomladi napolnil na 5 bar, ter bedak jaz, ki nisem preveril za njim in sem se dober mesec vozil tako. Ostale držijo kljub temu, ena bo šla v rezervo, dve sta pa kot rečeno novi.

Ostajam navdušen nad temi gumami, za mojo uporabo so super, z novo verzijo so jih naredili še malo bolj splošno uporabne ter smiselno poskrbeli, da se ne bo več dogajalo, da bi set gum držal desetletje.

Odgovori

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost